تبلیغات
قابی از خاطره

تبلیغات

 

آخرین ارسال های تالار
تاریخ : 7 آبان 1393 23:40
نویسنده : da-tarikh
نظرات : 1

شاهنشاهی که شاهی می کرد

معنای شاهی را او تنها میدانست نه حاکمان کنونی جهان

شاهی در زمان کنونی یعنی بکش تا بمانینظرات : 1 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 27 مهر 1393 00:30
نویسنده : da-tarikh
نظرات : 3

 

حکومت صفویه (۹۰۷ ۱۱۳۵/۱۵۰۱ ۱۷۲۳) نخستین حکومت مستقل ایرانی است که مذهب تشیع را به عنوان مذهب و نظام حقوقی رسمی کشور برگزید. در عصر صفویه، نظام قضایی ایران به دو بخش متمایز شرعی و عرفی تفکیک شد. محاکم عرف زیر نظر دیوان بیگی و محاکم شرعی تحت زعامت صدر اداره می شد. رسیدگی به چهار جرم قتل، تجاوز به ناموس، کور کردن و شکستن دندان که «احداث اربعه» نامیده می شدند، در صلاحیت دیوان بیگی بود. و مباحث مربوط به حقوق خصوصی در حیطه اقتدار صدر بود. درک صحیح نظام قضایی معاصر، مستلزم آگاهی از سیر تطور آن در گذشته است. در این نوشتار، سعی می شود این آگاهی در خصوص عصر صفویه ارائه گردد.

سازمان قضایی

سازمان قضایی به دو بخش عرفی و شرعی بخش می شد بخش عرفی در برگیرنده رسیدگی به کارهای مانند کشتن و زد و خورد و تجاوز(کارهایی که وابسته به نگهداری نظم و امنیت و سازمان سیاسی بود) می شد و بخش شرعی در برگیرنده رسیدگی به دعاوی حقوقی و شرعی بود. ریاست بخش رسیدگی به دعاوی عرفی با مقام دیوان بیگی است و مسئولین رسیدگی به این دعاوی در شهرها نیز داروغه ها هستند.

ریاست نظام قضایی شرعی نیز بر عهدة صدر است. صدر بالاترین مقام دینی در دولت را دارا است و خود از میان علمای نامور شیعه گزینش می شود. قاضی های شرع از میان علمای شیعه گزینش شده و توسط صدر گماشته می شوند. از کارهای دیگر صدر برداشت و گماشت شیخ الاسلام ها در شهرها و رسیدگی به کارهای موقوفات است درهمة کشور است.

قاضی های گماشته از سوی صدر یا قاضی های شرع، متصدیان ثبت رسمی اسناد هم شمرده می شوند. و اسناد دادوستد و دارایی مردم تنها با ممهور شدن به مهر آنها رسمیت می یابند. عدم وجود مرز دقیق میان کارهای شرعی و عرفی هر از گاهی موجب ناکارآمدی هایی در سازمان قضایی می شد و این مشکل تا زمان به شاهی رسیدن رضاخان همواره در ایران وجود داشت.

از سختی های دیگر این سازمان قضایی این بود که هر شخصی می توانست در صورت نیاز به هرکدام از قاضی ها(گاه بیش از یک قاضی) که دلخواه او بوده مراجعه نماید.

قاضی های گماشته از سوی صدر یا قاضی های شرع، متصدیان ثبت رسمی اسناد هم شمرده می شوند. و اسناد دادوستد و دارایی مردم تنها با ممهور شدن به مهر آنها رسمیت می یابند. عدم وجود مرز دقیق میان کارهای شرعی و عرفی هر از گاهی موجب ناکارآمدی هایی در سازمان قضایی می شد

۹۰سال پس از سقوط امپراطوری ساسانی، صفویان یک دولت متمرکز ایرانی را بنیان نهادند. گزینش مذهب شیعه به عنوان مذهب رسمی کشور ایرانیان را از مسلمانان اهل سنت مستقل کرد و احکام قضایی و دادرسی که تا پیش از این زمان مبتنی بر فقه اهل سنت بود با تعیین اهل سنت مستقل کرد و احکام قضایی و دادرسی که تا پیش از این زمان مبتنی بر فقه اهل سنت بود با تعیین اهل سنت مستقل کرد و احکام قضایی و دادرسی که تا پیش از این زمان مبتنی بر فقه اهل سنت بود با تعیین مذهب رسمی شیعه در ایران بر محور فقه امامیه تنظیم شد.

روند تغییر در نظام قضایی کشور در این دوره تا مرحله ای پیش رفت که شرع و عرف در نظام قضایی که همواره تا پیش از تشکیل ساختار عدلیه بر نظام قضایی ایران حاکم بود، در این دوره از یکدیگر تفکیک شد. «دیوان بیگی» در مقام وزیر دادگستری بر دادگاه های عرفی یا حکومتی و «صدرالصدور» در مقام فقه شیعی بر دادگاه های شرعی یا اسلامی نظارت داشتند.

از میان دولت های مختلف در طول تاریخ ایران صفویان بیشترین توفیق را در متمرکز کردن امر قضاوت داشتند در این دوره توجه به دادگاه های عرفی بیش از دادگاه های شرعی رواج داشت به گونه ای که اداره قضایی به طور عمده در دست شاه و دادگاه های حکومتی می ماند. این امر به ویژه در دوران سلطنت شاه عباس کبیر با جدیت بیشتری دنبال شد و روحانیون از مداخله در مواردی که در محدودة قضاوت دستگاه های دولتی بوده به کلی منع می شدند.

الگوی عمومی نظام دادگستری در عصر صفویه، نظام قضایی دوگانه متشکل از قضات غیرمذهبی و روحانی از یک سو و قضات مذهبی از سوی دیگر بود. در این دوره کشور به چندین منطقة قضایی تقسیم شده بود که شعاع بیش از ۶۰۰ تا ۷۰ کیلومتر نبود.

ادامه مطلب را حتما بخوانیدنظرات : 3 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 24 مهر 1393 21:28
نویسنده : da-tarikh
نظرات : 1

برای هر چه نزدیک شدن شما با ما پست الکترونیک های ویژه این موضوع راه اندازی شد،از این پس می توانید به راحتی با ما در ارتباط باشید ،ادرس های زیر به این منظور برای شما قرار داده شد.

info@haminbook.ir این ایمیل برای ارتباط مستقیم با سات کتابکده هامین است و شما اگر سوال و یا پیشنهادی  داشتید به این ایمیل نامه خود را ارسال نمایید.

admin@haminbook.ir برای ارتباط با مدیریت سایت نیز از این ایمیل می توانید استفاده کنید.

اسماعیل دهانی

 نظرات : 1 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 24 مهر 1393 00:19
نویسنده : da-tarikh
نظرات : 0

بلاخره کار پاین یافت و سایت کتابکده هامین با عنایت باری تعالی مشکلات فنیش به پایان رسید و از امروز می توانید کتاب های مورد نظر را از این سایت دانلود نمایید و در حال انتقال کتابها از سایت قبلی به این سایت هستم کار سخت و طاقت فرسایی است حدود 15کتاب در سایت جدید قرار گرفته است از نکات ویژه و از امکانات این سایت به زودی رو نمایی خوهد شد درباره مطالعه آنلاین هم بستگی به سیستم شما دارد که از این امکان پشتیبانی میکند یا خیر ما این موضوع را از اولویت های سایت قرار دادیم پس مشکلی نباید باشد و اگر هم شما مشکلی دیدید از امکانات محدود مرورگر شماست از نکات دیگر و قابل توجه هم اینکه امر اجباری عضویت و بعد دانلود برداشته شده و شما می توانید به صورت رایگان کتاب ها را دانلود کنید اگر چه تعدادی ازکتاب ها به صورت فروشی قرار خواهند گرفت که در حال حاضر ایم موضوع در اولویت نیست تنها بحث مالی و هزینه های سایت است که لینک کمک مالی فعال خواهد شد و شما اگر دوست داشتید در این امر به ما یاری رسانید و این امر کاملا اختیاری می باشد تنها بحث کمک به پیشبرد این طرح در ادامه راه خود است که با کمک های شما پابرجاتر خواهند ماند. لینک سایت تا دقایقی دیگر برای شما قرار خواهد گرفت تنها با نظرات خود ما را در ادامه راه یاری نمایید.

اسماعیل دهانی

مدیریت سایتنظرات : 0 | بازدید از پست : 0
تاریخ : 21 مهر 1393 18:05
نویسنده : da-tarikh
نظرات : 0

مورخان یونان :

توسیدید : اهل اتن بود و در اغاز جنگ های پلوپونوز فرماندهی گروهی از یونانی ها را برعهده داشت و بعد برکنار شد و به نوشتن تاریخ جنگهای پلوپونوز پرداخت او بر عکس هرودوت توجه به افسانه نداشت و سعی کرد با بیطرفی و دقت بیشتر تاریخ را بنویسد . سعی کرد علل وقایع را بررسی نماید . توسید ید هدف تاریخ را نشان دادن راه اینده می دانست . گزنفون : در جوانی شاگرد سقراط بود با عنوان مزدور در جنگ کوروش صغیر با اردشیر دوم شرکت جست در این جنگ کوروش کشته شد و گزنفون که فرماندهی ده هزار نفر سرباز مزدور یونانی را بر عهده داشت انها را از اسیای صغیر به یونان بازگرداند که این حوادث را در یکی از اثار خود به نام اناباسیس اورده است . اثر دیگر او تاریخ هلن نام دارد . کتزیاس : او در قرن 5 قبل از میلاد در اسیای صغیر متولد شد . پزشک معالج همسر داریوش دوم هخامنشی و اردشیر دوم بوده است . کتاب تاریخ او مشتمل بر 23 جلد بوده است . پولیب یا پولیبیوس : او اخرین مورخی است که دنیای یونان را به روم پیوند می زند یعنی دوران زندگی اش همراه با افول قدرت یونان و تسلط روم بر یونان می باشد و در تاریخ خود تغییر حکومت از یونان به روم و علل ان را بررسی نموده است حتی گفته اند تالیفات او قریب 40 کتاب بوده است که قسمت زیادی از ان از بین رفته است . استرا بون : در حدود سال 50 قبل از میلاد در یکی از ایالات اسیای صغیر متولد شد اثر معروف وی در جغرافیا که حدود 17 جلد است منبع گرانبها یی است برای کسب اطلاع درباره اوضاع جغرافیای دنیای قدیم به ویژه یونان و روم . قسمت اعظم انچه را که اساتید جغرافیا فکر می کردند در مورد جغرافیای باستان می دانند از استرابون سر چشمه گرفت اغلب کتاب هایی که به وسیله اساتید پیشین نوشته شده همگی از بین رفته و یا فقط قسمت هایی از ان باقی مانده است بیشتر اندیشه های تاریخ جغرافیا در یونان و روم باستان که در مأخذها باقی مانده اند باید به صورت قطعه قطعه در کنار هم قرار گیرند اما کارعظیم استرابون در جغرافیا تا حدودی دست نخورده پیدا شد که قسمت های خیلی کمی از ان از بین رفته است . کتاب جغرافیای وی تنها اثر باقیمانده در زمان فرمانروایی اگوستوس (۲۷ قبل از میلاد - ۱۴ پس از میلاد) می‌باشد که به تمام اقوام و کشورهای شناخته شده توسط یونانیان و رومیان در آن هنگام پرداخته است.

 

هرودوت: به یونانی هرودوتوس که به معنای آفریده و داده هرا الهه یونان کهن خواهر و همسر زئوس و نیز نگهبان پیوندهای زناشویی است . هرودوت در سال 485 ق.م یا 484 ق.م در شهر هالیکارناس که در آن زمان از متصرفات دولت هخامنشی بود به دنیا آمد ، از لحاظ زادگاه ایرانی به شمار می رفت ، اطلاعات دقیقی در مورد زندگی هرودت وجود ندارد و برخلاف نویسندگانی که در آغاز به شرح زندگی خود می پردازند ، در ابتدای کتاب خود به این جمله ساده بسنده کرده است که (( هرودت اهل هالیکارناس تحقیقات خود را در این کتاب به مردم تقدیم می کند )) . آنچه درباره زندگی هرودت باقی مانده از زبان تاریخ نگاران و نویسندگانی مانند سوئیداس و اتین بیزانسی و متن کوتاهی از اوزب است . سوئیداس درباره هرودت می نویسد : هرودت فرزند لیگزاس و دریو بود و در هالیکارناس در خانواده ای اصیل و نجیب تولد یافت . وی برادری به نام تئودور داشته است . هرودت همزمان با ناآرامی های سیاسی که در آن خطه به وجود آمد ، دوران جوانی خود را سپری کرد بزرگان و خانواده های سرشناس هالیکارناس در مخالفت سخت با ایرانیان به سر می بردند . در این هنگام هرودت به واسطه اوضاع نابسامان این شهر و برای فرار از چنگ لیگدامیس حاکم آنجا از هالیکارناس به شهر ساموس که در این موقع به دولت آتن تعلق داشت گریخت . هرودت در شهر ساموس به آموختن زبان محلی یونانی پرداخت . از سوئیداس نقل شده که هرودت بعد از مدتی به هالیکارناس برگشت و در قیام قرین به پیروزی این شهر ضد لیگدامیس شرکت جست اما چون با مشکلات فراوان و رقابت های سیاسی مواجه شد این شهر را ترک کرد . در این باره تردیدی وجود ندارد که بعد از این هرودت سفرهای زیادی کرده است و به نقاط مختلفی از جمله فنیقیه ، سوریه ، مصر ، مقدونیه و بابل و شاید به قسمتی از سرزمین ماد و پارس سفر کرده است . در سفر به مصر آداب اجتماعی و مراسم دینی و سنت های آن ها را در اثر خود به رشته تحریر دراورد که مورد توجه یونانی ها قرار گرفت . هرودت پس از بازگشت از مصر در سال 447 ق . م به شهر آتن رفت . او سعی کرد تابعیت دولت آتن را بدست آورد اما چون خانه و زمینی نداشت مطابق قانون آن زمان نتوانست این امتیاز را بدست آورد . وی سپس به هالیکارناس بازگشت ولی چون وطن خود را دوباره درناامنی دید آنجا را ترک کرد . و در سال 441 ق.م به مستعمره ای که پریکلس تازه در توریوم در جنوب ایتالیا تاسیس کرده بود مهاجرت کرد و در همین شهر اقامت گزید و به قدری به آن علاقه مند شد که آن شهر را وطن دوم خود دانست . وی در این شهر بود که به تکمیل آثار خود پرداخت و آخرین سال های عمر خود را در این شهر گذرانید . هرودت در سال هایی که جنگ معروف پلوپونوز آغاز شده بود در توریوم می زیست و در همین زمان در توریوم درگذشته است . با توجه به این سال مرگ هرودت را 425 ق . م می دانند و بنا به نوشته مورخان او در هنگام مرگ 60 سال داشت . آثار هرودت ) : هرودت به عنوان پدر تاریخ ، کتابش نخستین تاریخ جهان است که درباره آداب و رسوم اقوام و ملیت های گوناگون سخن گفته و مجموعا 9 کتاب است . از 9 کتاب او سه کتاب به آسیای صغیر ، مصر ، بین النهرین ، ایران و سوریه و سرزمین های مجاور آن مربوط می شود . کتاب چهارم درباره سکاها و کتاب پنجم تا نهم به جنگ های ایران و یونان اختصاص دارد . هرودت هریک از جلد های نه گانه را به نام الهه ها و مظاهر هنرهای زیبای یونان نامیده است . آنچه هرودت گرداوری کرده بود بعدها تحت عنوان (( تواریخ هرودت )) منتشر شد. با این همه شاید هرودت کتاب های دیگری داشته که از بین رفته و کتابی درباره زندگی نامه هومر به او نسبت داده اند . معروف است که هرودوت آثار خود را بیشتر از هکاته ملطی اقتباس کرده است و سپس اصل را از بین برده است . هرودت برای نوشتن تاریخ خود از هر سرزمینی که می گذشت ، گزارش هایی را در زمینه سیاست ، اقتصاد ، اخلاق ، دین ، هنر و غیره بررسی می کرد . هرودت همواره گزارش های خود را بر اساس مشاهده شخصی و گفت و گو با شخصیت های آگاه که ممکن بود از بزرگان همان جامعه باشند ، به دست می آورد و خود وی بر این نکته تاکید داشته است که اخبار خود را از مطلعان شنیده است . در موارد بسیار حساس هرودت با ذکر چنین جملاتی می کوشد خواننده را متقاعد نموده و باور او را نسبت به گفته های خویش تقویت می کند . مثلا می گوید : (( باور کنید این را درست می گویم )) و (( جدا همین طور است )) و یا (( این روایت از کاهنان مصری شنیدم )) و یا (( این نقل قول مستقیمی از ماهیگیران دریای سیاه )) و یا این سخن را از قول فراریان و مهاجران ایرانی نقل می کنیم . بنابراین هرودت در نگارش تاریخ خود بیش از منابع کتبی به منابع شفاهی تاکید داشته است . هرودت با وجود دسترسی به منابع و گزارش های متعدد ، غالبا تنها یکی از آن ها را که به نظرش به حقیقت نزدیک تر بوده ذکر کرده است . از روش های دیگر هرودت اینکه به علل حوادث نپرداخته است . هرودوت و ایرانیان ) : (( برای آنکه اعمال و اقدامات بشر با گذشت زمان از خاطره ها محو نشود و کارهای شگفت و قابل تحسین بربرها و یونانیان برای ابد بر سر زبان ها بماند و علل نزاع و جنگ این دو قوم فراموش نشود ، هرودوت از اهل توریوا تحقیقات خود را به این شرح در این کتاب بیان می کند )) . بخش زیادی از تاریخ هرودوت به پارس ها و مادها و ملت های زیر فرمان آنان اختصاص دارد. نقطه اوج تاریخ او شرح جنگ های ایران و یونان از داریوش تا آخر دوره خشایارشاه است . هرودوت در کتابش آرزو می کند که روزی آزادی یونان را ببیند و شاهد نابودی دیکتاتوری هخامنشی باشد . او به غیر از کوروش و داریوش همه شاهان هخامنشی را دیکتاتور و سبکسر خوانده است و در مورد مسائل جنگی بیشتر از یونانی ها طرفداری کرده است. هرودوت از جمله مورخانی بود که توسیدید از مورخان هم عصر او ، اصلا او را به عنوان مورخ قبول ندارد . ارسطو او را افسانه پرداز می نامد و پلوتارک کتابی به نام (( درباره بدنهادی هرودوت می نویسد تا ثابت کند که هرودوت درباره تمام شهرهای دیگر یونانی که مخالف آتن بوده اند ، آشکارا و عمدا دروغ گفته است . هرودوت گاه آنچنان مسائل مهم تاریخی راجع به تاریخ ایران را با افسانه پردازی آمیخته است که تشخیص اینکه کدام واقعه ، تاریخی یا افسانه است وجود ندارد . چنانکه افسانه هایی که درباره زندگی کوروش نقل می کند ممکن است از افسانه های عامیانه گرفته شده باشد. هرودوت درباره تاریخ ایران بیشتر مواقع در ارائه گزارش ها و نوشتن آن ها به صورت گزینشی و دلخواه عمل کرده است و آنچه درباره وقایع و حوادث گوناگون به او می رسید ، یکی دو تا از آن ها انتخاب می کرد . وی درباره کمبوجیه می گوید :(( ااز نظر من از هر جهت مسلم و محرز است که کمبوجیه طعمه جنون بسیار شدیدی بوده است )) . وی رفتار ناشایست را به کمبوجیه نسبت می دهد و او را به نخوت و غرور آزاردهنده متهم می کند و خشایارشاه را شاهی ستمگر خودخواه ، سست عنصر و بی حال و تن پرور می نامد . هرودوت از روی ناآگاهی یا تعصب درباره سپاهیان دو طرف جنگ دچار اشتباه شده است و در مورد سپاه ایران بسیار اغراق کرده است . تاریخ هرودوت با شرح جنگ های پلاته و میکال که آخرین برخورد تمدن شرق و غرب محسوب می شود ، به پایان می رسد . در واقع قصد اصلی هرودوت در تالیف این کتاب بیان همین زورآزمایی های بین ایران و یونان بوده است.

آثار هرودوت :

کتاب اول: کلیو/ الهه تاریخ        

تاریخ ماد-کودکی کوروش و نحوه به قدرت رسیدن او- تسخیر بابل –جنگ کوروش و ماساژت ها –مرگ کوروش

کتاب دوم : اوترپ / الهه موسیقی              

حمله کمبوجیه به مصر –تاریخ مصر –شمال آفریقا

کتاب سوم : تالی / الهه کمدی   

کمبوجیه- چگونگی فتح مصر –شورش بردیا –قدرتگیری داریوش –عایدات امپراتوری –شورش بابل

کتاب چهارم : ملپومن / الهه تراژدی          

اقدامات داریوش –عایدات امپراتوری –شورش بابل

کتاب پنجم : ترپسیکور / الهه رقص

جاده شاهی- لشکرکشی یونان به سارد –اقدامات داریوش برای حمله به یونان

کتاب ششم : آراتو / الهه غزل

نبردهای ایران و یونان –نبرد ماراتن

کتاب هفتم : پولیم نی / الهه شهرمقدس

لشکرکشی خشیایارشاه به یونان

کتاب هشتم : اورانی/ الهه نجوم

نبرد ترموپیل و سالامیس- بازگشت خشایارشاه به آسیا

کتاب نهم : کالییوپ / الهه شهر حماسی عقب نشینی مردونیه از یونان –دانایی کوروش

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

منبع : ماهنامه تخصصی اطلاع رسانی و نقد و بررسی کتاب ( تاریخ و جغرافیا ) ، شماره 141 ، ص 89 تا 94 . بهمن1388

سایت همراه تاریخ

 

 نظرات : 0 | بازدید از پست : 0
سایت های ما

 

 


آخرین مطالب